yakında

istanbul-sel1

Pek yakında mesela 16 gün sonra artık Türkiye topraklarında olmayacak buradan 3 saatte olsa aslında 29 sene uzakta olacak bir hayata adım atacağım. Hollanda yaşadığım yeni yer yeni memleket olacak. Bir topraklarını unutmayacağım, bide havasını ülkemin. Ama fersah fersah kaçışıma açıklama bulmayacağım, aramayacağım sebep!! bağlamayacağım hiçbirini bir sonuca… Bugün yani dün aslında felaket vardı İstanbul da, sel vardı, yoksulluk vardı, unutulmuşluğun tokat gibi surata vuruluşu vardı. Geri de kalmışlığın, ihmalkarlığın ve utancın gün gibi ortaya serilmesi vardı. Halı altına süpürülen pisliğin en hatırlı misafir tarafından görülmesi vardı.
Bugün İstanbul un Türkiye nin belkide insanlığın ayıbı vardı sokaklarda!!! çekilen sel sularından arta kalan İstanbulumda. Yağmalanan tabaklar, tüfekler vardı yağmalanmış kalplerin sahibi o lanet okumaya değmez eller vardı İstanbulumun üzerinde, yalan vardı göz göre göre hemde devletin büyüğü dediğin solucan kılıklı pisliklerin dilinde.
Helal miş belkide diyip olayı spiritüel boyutlara çekmek sadece inananlara yapılacak bir söz dizimi olurki bu da realitesini kaybettirir bazı şeylerin. Mimar Sinan yapmış köprüyü dayanmış sel suyuna kimden geldiği belirsiz yapmış sözüm ona sele yenik düşmüş acımasızca. Nediyim ben ne densin bunlara. Çalarsan malzemeden, çalışma saatinden, işçinin rızkından, dersin saatinden (öğrenmezsen adam akıllı işini) verir işgüzarın biri sana işini alır sel suyu eteğindekileri belkide altın dişini.
Ben şanslımıydım gitmekle yoksa geride kalanlara acımakla aciz mi? sormuyorum cevapta aramıyorum ama biliyorum ki ülkem bu kafadarlarla daha çok sel suyuna akıp gider daha çok yağmalanır evladım dediği gayrimeşru dölünden döllerinden.

Advertisements

2 thoughts on “yakında

 1. Istanbuldaki sel, çok şeyi aldı götürdü ve hepimiz çok üzüldük, mağdurlara, yaşanan olaylara.Fakat dikkat ettiysen, bu felaketten sonra, pek rastlanmayacak manzaralarla karşılaştık televizyonlarda, haberlerde.

  Hayatta her şeyin her şekilde reklamı yapılabilir; ticaretin, siyasetin, lüksün, eğitimin, sporun, eğlencenin, alkolün, uyuşturucunun, seksin…

  Fakat hayatın kendisi reklam yapılamaz. Şu günlerde bütün şehir canla başla selde mağdur olan vatandaşlarımıza, az da olsa yardım etmeye çalışıyor.Hemen hemen herkes elinden geldiğince, kardeşlerine, dostlarına, akrabalarına, veya tanımadığı insanlara, yeniden ayaklanmaları için, hayata kaldıkları yerden devam etmeleri için canla başla çalışıyor. Zaten bence, devam etmeye çalışmasalar, o zaman sele yenik düşmüş sayılırlar …

  Bu tip felaketler her ne kadar kötü olsada, insanların birbirine yakınlaşmasını sağlıyor, Insan olmanın, toplum olmanın ne olduğunu hatırlatıyor tekrar bünyeye.

  Bunların yanında senin bahsettiklerinde var tabii ki; 100lerce km öteden şehir yağmalamaya gelen hayvanoğlu hayvanlar, herşeyi görmezden gelmeye çalışan vicdansızlar, kendilerine bişey olmasın diye, “suçlu!” diye sağa sola saldıran korkaklar…

  Inşallah onlarda birgün ıslah olur ne diyeyim (^_^)

  Gelelim asıl olaya; Hollanda’ya gidişin…
  Bence kaçmıyorsun.Kendine güzel bir fırsat yaratmışsın, onu değerlendiriyorsun.İnşallah istediğin gibi değerlendirirsin de.

  Bişeyin, sonuna soru işareti [ ? ] koyupta sormuyorum demek, nasıl bişeydir 🙂

  Yüzsüzlük yapıp, cevap vermek istiyorum!
  Şanslıydın; Şanstan öte, bunu sonuna kadar hak ettiğine inanıyorum.

  Umarım yeni memleketinde herşey, buraya göre çok daha güzel devam eder.Ve yine umarım; Hollanda’dan sonra [hayatının her yönünde] çok daha iyi yerlere gelirsin.

  Bu arada, Hollanda’danda new postlar isteriz \\(^_^)//

 2. Su an Hollandadayım ama bu yazıdan sonrakı herseyı ıngılızce yazma nıyetndyeım
  umarım kapasıtem buna yeter
  belkı sonrada dutcha yazarım bılmem kı o kadar ogrenebılırmıyım.
  ıyı dıleklerın ıcın sonsuz tesekkur ederım
  herseyın daha guzelı sızlerın olur ınsallah
  kovaladınmı bırseylerı cıddı anlamda Allah verıyor karsılıgını
  umarım hayırlısıdır herseyın
  soru ısaretı muhabbetıne gelınce
  yıgıt ve yogurt yemek olayı dıyelım bız buna cunku celıskılerle dolu hayatımda cumlelerımın duz ve noktalma ısaretlerıyle ımla kurallarına uyacak olması tezatlıgın ta kendısı olurdu belkı
  ben bıle kurallara uymazken neden noktalama ısaretlerımı kurallara uydurayımkı

  kendıne ıyı bak derken aklıma gelen tek sey sneınle ılgılı
  baskaları ıcın asla kendını yakma
  o baskaları bı gun ceker gıder lekelerı senın ustunde kalır
  Allah’a emanet ol ufaklık

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s